Pár nápadů, jak se postavit suchu

25.06.2019

Primární je identifikovat, v jaké kondici je vaše zahrada a především, jaká je její druhová skladba. Máte na zahradě stromy, které poskytují stín? V tom případě máte velkou výhodu oproti těm, co žádné nemají. Na druhou stranu hodně rostlin, které jsou dekorativní květem, vyžadují právě slunce.

My osobně máme velmi dobrou zkušenost s růžemi. Věnujeme se pěstování odrůd od David Austin Roses, Kordes Soehne a Rosen Tantau. Růže slunce vyžadují, jen tehdy budou bohatě kvést (samozřejmě za předpokladu kvalitní zeminy, ve které jsou zasazeny). Naopak pokud růži zasadíte do stínu, moc zázraků nečekejte. 

Se zálivkou jsou růže relativně nenáročné. Je to dáno tím, že se roubují na kořen šípku, který koření hluboko v zemi a tím pádem ho sucho neohrožuje tak významně, jako jiné druhy mělce kořenících rostlin. Co je však zásadní je vyhnout se kropení listů a zalévat opravdu jen ke krčku růže. Vydatnost zálivky je sice individuální, ale obecně se dá říct, že raději jednou pořádně, než častěji a málo.

Letos zkoušíme novinku a tou jsou mykorhizní houby. Vážou se na kořenový systém rostlin, se kterými žijí v symbióze (neškodí si, neparazitují). Houby jsou schopné mnohonásobně absorbovat nejen vodu, ale i další živiny, které pak do sebe dostává samotná rostlina. Mykorhizní houby jsme nasadili ke stromkům, které byly zasazeny na podzim 2018.

Možná jste narazili na myšlenku omezit travnaté plochy, či se zaměřit na osení směsí do sucha. Za nás tuto směs moc nedoporučujeme, protože sice obsahuje druhy, které se suchem vypořádají lépe, ale na druhou stranu na sešlap bosou nohou nejsou moc příjemné, někdy až řežou. Takže pokud máte děti či domácí mazlíčky, raději volte parkovou směs. 

Pokud můžete, vymezte si na části pozemku plochu na zasetí louky. Luční směs můžete běžně sehnat v obchodech, nebo si semínka sami na loukách nasbírat. Máme vyzkoušeno, že třeba takové sbírání semínek kopretin je pro děti velká zábava! Dejte šanci i druhům, které mají pověst plevele - třeba vlčí máky a chrpy.