Jarní péče o růže

01.04.2019

Milujete růže, ale pořád si myslíte, že na jejich pěstování nemáte a že to je věda? Postupně vám ukážeme, že tak horké to není, stačí se držet pár pravidel. Růže se vám pak odvděčí nádhernými květy od května klidně až do prvních mrazů. A to za to stojí, co říkáte? 

Prvním a zásadním krokem je výběr růže. Rostlina musí být zdravá a silná (měla by mít minimálně 3 výhony, lépe však 5). Na výběr jsou buď kontejnerové růže, které můžete sázet po celý rok, nebo tzv. prostokořenné. Ty jsou k sázení buď na jaře, nebo na podzim. 

Pokud máte prostokořennou růži, dejte ji tak na 12 (max 24 hodin) do vody, ať nasaje vodu. Déle už ne, aby nedošlo k zahnívání kořenů. Můžete trochu zakrátit kořeny, ale není to nezbytně nutné. Poté si připravte stanoviště - růže prospívají na slunném místě (ve stínu nepokvetou) a nesvědčí jim průvan, vybírejte tedy místo chráněné před větrem.

Vykopání jámy pro růži udělejte pořádně. Kořeny se nesmí ohýbat a navíc krček, kde se růže očkuje na kořen šípku, musí být pod zemí. Tedy čeká vás kopání hluboké jámy, kam ještě přijde kompost. Pokud tento krok ošidíte, velmi rychle to zjistíte. Místo růže bude obrážet právě šípek (poznáte ho podle bujných výhonů). Tudíž opravdu apelujeme na to, abyste jámu vykopali dostatečně velikou a hlubokou.

Krček růže musí být pod zemí přibližně 5 cm. To platí pro keřové růže. Více, cca 10 cm, platí pro popínavé růže. Takové obecné pravidlo zní, čím vyšší růže bude, tím hlouběji patří její krček. 

Nyní máte růži usazenou v jámě, kam jste hodili lopatu kompostu. Růži zasypejte vykopanou zeminou a klidně ji smíchejte ještě s dalším kompostem. Není potřeba pořizovat substrát na růže, často obsahuje totiž rašelinu, která je má kyselé pH a to růžím nesvědčí, navíc rychleji vysychá. Nedoporučujeme ani žádné další hnojivo a už vůbec ne takové, které je bohaté na dusík - například rohovina. Možná to svádí, přece kdo hnojí, tomu to kvete. Jenže u růží a ještě k tomu čerstvě zasazených, to neplatí, naopak!

Teď vám zbývá udusat zeminu kolem růže - patou a celou vaší váhou. Smyslem tohoto kroku je vytlačit od kořenů vzduch, který tam zbyl. A posledním krokem je pořádné zalití - minimálně 10 litrů odstáté vody, nejlépe dešťové. Voda by zkrátka neměla být ledová.

Můžete, ale nemusíte, ještě růže zamulčovat. Rozhodně se vyhněte mulčovacím textiliím, růže a ani jiné rostliny vám s nimi nebudou prospívat, protože zahubíte veškerý život v půdě. My sami růže mulčujeme kůrou, kterou každoročně doplňujeme. A ano, je to drahé, ale omezíte výpar vody a zabráníte, respektive minimalizujete, růst plevelů. Výška mulče by měla dosahovat přibližně 10 cm.

Tak a je hotovo! Máte-li nějaké otázky, které v článku nebyly zodpovězeny, ozvěte se nám. Rádi je zodpovíme, budeme-li znát odpověď.